Posługa
we Wspólnocie
Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili, i by owoc wasz trwał - aby wszystko dał wam Ojciec, o cokolwiek Go poprosicie w imię moje. To wam przykazuję, abyście się wzajemnie miłowali. J 15, 16n
Biskup
Pierwszym zadaniem biskupa
jest głoszenie ewangelii
oraz sprawowanie sakramentów świętych. Biskup, poprzez modlitwę święceń i nałożenie rąk ustanawia prezbiterów, diakonów i diakonise, którzy są jego współpracownikami.
Drugim zadaniem biskupa, jako zwierzchnika Wspólnoty, jest sprawowanie władzy pasterskiej i troska o wzrost i dobro Kościoła.
Trzecim zadaniem biskupa jest posługa uwalniania w imię i w mocy Jezusa Chrystusa.
Prezbiterzy i diakoni
Prezbiterzy i prezbiterki sprawują swoje kapłaństwo hierarchiczne w łączności ze swoim biskupem oraz dla Kościoła, dla którego są wyświęcani i do którego są posyłani.
Jako współpracownicy biskupa, z jego mandatu głoszą Słowo Bożego, sprawują sakramenty oraz opiekują się powierzonymi sobie ośrodkami duszpasterskimi.
Diakoni i diakonki przygotowujący się do przyjęcia święceń w stopniu prezbiteratu powołani i ustanowieni są do wspierania prezbiterów i prezbiterki w głoszeniu Słowa Bożego i sprawowaniu niektórych sakramentów.
Diakonisy
Diakonisy, zgodnie ze starożytną tradycją Kościoła, oddają się posłudze troski o chorych, ubogich i potrzebujących.
Głoszą Słowo Boże, zanoszą komunię chorym, animują życie modlitewne.
Diakonisy nie przystępują do święceń w stopniu prezbiteratu. .
Diakoni stali
Diakoni stali powołani są do posługi miłosierdzia względem ubogich, chorych i potrzebujących, do głoszenia Ewangelii oraz udzielania sakramentów świętych właściwych dla ich stopnia święceń.
Diakoni stali nie przystępują do święceń w stopniu prezbiteratu.
Nasza Wspólnota modli się o nowe powołania do diakonatu i prezbiteratu.
Aby zostać duchownym w naszej Wspólnocie należy odbyć katechumenat, posiadać wyższe wykształcenie, następnie przejść odpowiednią formację duchową
i intelektualną oraz badania psychologiczne potwierdzające zdatność do posługi.
Byli duchowni i duchowne Kościołów,
w których nie ma wątpliwości, co do ważności sukcesji apostolskiej przechodzą odpowiedni czas rozeznania.